2010/05/27

Pierogi po staropolsku

Jako wielka fanka pierogów nie mogłam "przejść" obojętnie obok tych :) Po małych modyfikacjach wylądowały na talerzu :)

Pierogi mogę jeść w każdej postaci....mniam :]A jak dojdzie tu jeszcze dobroczynny wpływ kaszy jaglanej* to już w ogóle jest super :) ciasto zrobione z mąki i maślanki bardzo mnie zaciekawiło więc musiałam wypróbować!!!. Podsumowując, pierogi są smaczne i pożywne....ale na szczęście są inne od moich ulubionych ruskich;) więc znajdę miejsce i dla tych w moim jadłospisie :)


Składniki:

Farsz:
  • 1 szklanka kaszy jaglanej,
  • 300 g twarogu
  • pęczek szczypiorku,
  • sól, pieprz
Ciasto:
  • 500 g mąki pszennej
  • około 350 ml maślanki
Kaszę należy dobrze opłukać na gęstym sicie i przelać wrzątkiem!!!(aby pozbyć się goryczy). W garnku zagotować ok. 3 szklanek wody, lekko osolić i wsypać kaszę. Gotować na bardzo małym ogniu pod przykryciem 20 minut (kasza musi wchłonąć całą wodę i być miękka). Ostudzić.
Do ostudzonej kaszy dodać rozdrobniony twaróg i posiekany szczypiorek. Dobrze doprawić solą i pieprzem.

Z mąki i maślanki zagnieść miękkie, gładkie i elastyczne ciasto. Rozwałkować dość cienko i wykrawać kółka. Na środku kładziemy farsz i formujemy pierogi :) Następnie wrzucamy do gotującej się wody i od momentu wypłynięcia gotujemy ok. 6 minut :) Podawać z śmietaną lub ze skwarkami.
Smacznego :)

*
Kasza jaglana –  uzyskuje się z obłuszczonych ziaren prosa. Posiada mnóstwo zalet, jest lekkostrawna i odżywcza (100g – 346kcal). Zawiera rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, mającą zbawienny leczniczy wpływ na stawy i korzystnie wpływającą na wygląd skóry, paznokci i włosów.Krzem wpływa też na przemianę materii i ułatwia odchudzanie. Tymczasem krzem nie tylko zapewnia zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci, ale także utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych i zapobiega odkładaniu w nich związków tłuszczowych. Krzem pełni też funkcję w procesie mineralizacji kości, zapobiega ich odwapnianiu oraz przyspiesza regenerację po urazach.Kasza jaglana jest więc tanim, naturalnym, smacznym źródłem krzemu, ale też zawiera dużo witamin z grupy B (tiaminy, ryboflawiny, pirydoksyny. kwasu pantotenowego). Obfituje w lecytynę oraz substancje mineralne: magnez, wapń, fosfor, potas, żelazo.Co ważne – kasza jaglana nie zawiera glutenu, a zatem nie uczula, jest najlepszą kaszą dla dzieci, zalecana jako pierwsza z kasz.

3 komentarze:

  1. Witaj! Ogromnie podobają mi się te pierogi! Zrobię na pewno! Nigdy nie dodawałam maślanki do ciasta, a dodatek kaszy jaglanej do farszu brzmi intrygująco!
    Ja też uwielbiam pierogi,czekoladą, książki:)
    Pozdrowienia od kolejnej optymistki także z mniejszego miasta:)

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo ciekawy przepis na farsz :) wyglądają smakowicie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Cieszę się, że Ci smakowały :)

    OdpowiedzUsuń